Strona wydrukowana z adresu: http://radmor.com.pl/Aktualnosci/JaZzGdyni

Aktualności

JaZzGdyni

JaZzGdyni

Gdynia jest miastem, w którym ma miejsce wiele muzycznych wydarzeń. Niemal wszyscy słyszeli o festiwalu „Heineken Opener”. Jednak nie tylko fani muzyki alternatywnej mogą w Gdyni znaleźć coś dla siebie. Publiczność przez cały rok ma do wyboru wiele innych propozycji.

Miłośnicy jazzu od 2007 roku mogą kształtować swój gust muzyczny podczas cyklu JaZzGdyni. Człowiekiem, który wymyślił tę imprezę jest gdynianin Sławomir Łuba, restaurator i fan jazzu. Zanim zaczął organizować koncerty, sam przez wiele lat jeździł po całym kraju jako słuchacz. Cykl jest prezentowany na scenach gdyńskich klubów - Pokład , Charlie Jazz Club  i Jazz Cafe Scena . Podczas koncertów publiczność ma kontakt z żywymi artystami, często światowego formatu. Co roku fani jazzu mogą słuchać swojej ulubionej muzyki w dwóch edycjach – wiosennej i jesiennej. Ten wyjątkowy cykl oferuje słuchaczom potężną dawkę doznań (ponad 40 koncertów rocznie) i prezentuje muzykę jazzową w bardzo szeroki sposób. Można usłyszeć różne odmiany głównego nurtu współczesnego jazzu, ale jest też miejsce dla wykonawców grających repertuar swingowy oraz muzyków łączących jazz z innymi gatunkami takimi jak etno, rock czy brzmienia klubowe. Do koncertowania w Gdyni zapraszani są muzycy ze wszystkich pokoleń – od weteranów, przez muzyków u szczytu kariery aż po debiutantów. Na scenie pojawia się bardzo wielu muzyków polskich ale również jazzmani z USA i Kanady. Naturalna jest także obecność artystów europejskich. JaZzGdyni gościł wielkie gwiazdy - Ala Di Meolę , Jamesa Cartera , Reginę Carter , Ala Fostera , Brada Mehldaua , George’a Duke’a , trio gitarzystów basowych Stanleya Clarke’e, Marcusa Millera i Victora Wootena .

Tegoroczna, właśnie trwająca, jesienna edycja JaZzGdyni prezentuje głównie polskich wykonawców. Cały cykl to 20 koncertów artystów grających jazz współczesny, jazz-rock i jazz tradycyjny. Koncertował już między innymi Artur Dutkiewicz Trio  z jazzowymi interpretacjami repertuaru Czesława Niemena, Anthimos Apostolis  balansujący na granicy jazzu i rocka oraz Piotr Wojtasik , jeden z najlepszych polskich trębaczy jazzowych. Na deskach „Pokładu” wystąpił Jarosław Śmietana  prezentując muzykę ze swojej najnowszej płyty „Psyhodelic”, zainspirowaną twórczością Jimmiego Hendrixa. A to jeszcze nie koniec - przed publicznością wiele kolejnych atrakcji i różnorodnej muzyki.

Radmor  jako przedsiębiorstwo mające swoją siedzibę w Gdyni od lat stara się pomagać przy organizacji różnych wydarzeń kulturalnych odbywających się w mieście. W tym roku firma wsparła jesienną edycję koncertów "JaZzGdyni". Dzięki temu również pracownicy Radmoru mogą kształtować swoje gusta muzyczne i poznać wielu ciekawych wykonawców.

Gdynia i jazz w tytule cyklu nie pozostawiają wątpliwości – Gdynia to miasto, w którym można posłuchać dobrego jazzu. Przesłanie proste i w stu procentach zgodne z prawdą.

Więcej o cyklu JaZzGdyni na stronie http://jazzgdyni.pl/

Zdjęcia z koncertów: http://www.stachnik.art.pl/galeria/

Bartłomiej Stachnik (fot.), Małgorzata Zeman*

* Dziękuję serdecznie pani Edycie Dedek, Dyrektorowi Promocji i PR „JaZzGdyni, za udostępnienie informacji na temat cyklu.Projekt i wykonanie: TINKER MEDIA & POTACZEK.PL